Vychytávky pro běžce na sníh a led

08.01.2017

S nesmeky se řada z nás již setkala, proto je jen krátce shrneme. Více informací a tipů naleznete v našem výběru následujících článků.

Foto zdroj: skialpshop.cz

Nesmeky a jejich varianty

Nesmeky se nabízí v různém provedení: na celou podrážku boty, ale i jen na špičku, pod klenek nohy, má-li bota podpatek, nebo pouze pod patu. Nabízí se také s různým provedení protiskluzu, třeba v podobě kratších či delších korunek z nerez oceli, či hrotů nejlépe z karbidu volframu. Poměrně rozšířené jsou i různé překřížené řetízky, případně i v kombinaci s ozubením nebo kovové spirály. Existují i nesmeky se smirkem (nebo hrubou tkaninou), obzvlášť na ledu dobře drží. V nabídce jsou i speciální zimní boty s integrovanými nesmeky. Na výběr jsou buď v podobě výklopných podkůvek s hroty nebo je část vzorku podrážky z pevného textilu který poměrně dobře drží na ledu, ale o tom až dále.

Nesmeky s hroty

Tento model s hroty z karbidu wolframu je představitelem moderních nesmeků vhodných ani běžné použití do města nebo klidně i na běhání. Chceme-li tedy být dobře připraveni na zřejmě nejčastější příčinu použití nesmeků- na ledovku, tak podle mých zkušeností se nejvíc osvědčují nesmeky na celou podrážku a s dostatečným počtem krátkých hrotů. Nesmeky se pomocí pružné gumy či silikonu natáhnou a připevní k botě. Obsluha je snadná, lze se do nich obout i ve stoje na jedné noze, kdekoliv je to nutné. Jsou-li hroty z tvrzených materiálů (karbid wolframu) tak drží dobře nejen na ledě, ale i na vlhkých kamenech, dláždění, mokrém dřevě a nijak znatelně se neopotřebují. Navíc je lze snadno i vyměnit, či po ztrátě nahradit. Lze v nich snadno a bezpečně i běžet, nevadí střídání ledu s holou zemí a vzhledem k jistému kroku můžeme pak také pomáhat těm, co mají bez nesmeků problém se vůbec udržet na nohou. Výhodou navíc je, že jsou nenápadné, nízké, takže o nich ani nevíme, jen na tvrdém povrchu slabě cvakají. Limitem těchto nesmeků je pokrytí ledovky vrstvou sněhu, kdy krátké hroty se k ledu už nedostanou a i se sešlápnutým sněhem pak na něm ujedeme.

Řetízkové nesmeky a "grödely"

Mimo čistý led se lépe uplatní řetězové či pružinové nesmeky, které čistou ledovku také zvládají, byť hůře než tvrdé hroty. Na běh, chůzi po mokrých kamenech a hladkém dláždění raději však zapomeňte. Zato v ujetém či ušlapaném sněhu i s ledovým podkladem se osvědčily. Nejlepší jsou opět ty s řetízky na celé podrážce a oceníme je jak při stoupání, tak při cestách s kopce. Pod nohou už ale o nich víme, cítíme, že tam "něco" je.

Zdroj: svetbehu.cz