Běžcova zimní strava a dostatek spánku

09.01.2017

Jezte hodně ovoce a zeleniny, zařaďte správný poměr bílkovin pro obnovu a růst svalů. Perfektní potravinou před i po tréninku je například banán nebo hruška. Po tréninku pro doplnění vitamínu C a minerálů se hodí například vymačkaná šťáva z čerstvých pomerančů, grepů, citrónů, mandarinek. Perfektní potravinou na zimu je také mango, avokádo nebo ananas. Všechny tyto potravin jsou i v zimě lehce a jednoduše dostupné v každém Ovoci a zelenině nebo v každém obchodním řetězci. Pokud to bude možné, zejména jablka a hrušky vybírejte v bio kvalitě od našich pěstitelů. V tomto ročním období také nemůže chybět na talíři ryba jako je pstruh nebo losos. Další vhodnou potravinou jsou také luštěniny. Na vhodný jídelníček na zimu se podíváme v dalších článcích.

Foto zdroj: zdrava-vyziva.net

A co spánek? V různé odborné literatuře se dočtete, že po absolvování tréninku delšího než 10 km je doporučováno prodloužit spánek na další den až o hodinu. S tím naprosto souhlasím a mám podobnou zkušenost. Samozřejmě postupně si tělo na tuto zátěž zvykne a tolerance poměrově stoupne, tedy 1 hodina navíc bude stačit i například pro dvacetikilometrový běh. 7 hodin spánku se však zdá být naprostým minimem, jakkoli se u každého člověka jeví tato potřeba jako velmi subjektivní. Omezení konzumace alkoholu a cigaret snad nemusím dlouho zdůrazňovat. Proč se je snažit naprosto eliminovat? Jednoduše - záporů je několikanásobně více než možných kladů, v dalších článcích se pravděpodobně také těchto témat dotkneme.

Sportujeme pro zdraví a sportovat za tímto účelem lze jedině při správné výživě a celkovém zdraví těla, nebojím se říct i ducha. Pokud máte všechny složky dostatečně v rovnováze, není důvod se domnívat, že běh nebo sportování v zimě by tělu uškodily. Naopak. Do dalších let získáte jen dříve vysněnou a odolnou obranyschopnost a celé tělo.


Zdroj: http://behame.cz